שיפוץ חדר המגורים – חלק שלישי

0

megurimבסדרה של שלוש כתבות ריכזנו עבורכם עשר מחשבות אשר יכולות לתרום ולעזור לכם בשיפוץ חדר המגורים, גם בחשיבה עצמה וגם בביצוע

עדיין בענייני שיפוץ חדר המגורים… הלב של הבית, כרטיס הביקור של הבית. אחרי שהגדרנו תקציב לשיפוץ, הפכנו אותו לפרויקט משפחתי מלכד, התחשבנו בדעה של כל אחד מבני הבית, בחרנו ריצוף ובדקנו האם אנחנו רוצים שיהיה קשר בין חדר המגורים שלנו לחוץ הבית – אפשר להמשיך הלאה.

החלק השלישי והאחרון של סדרת הכתבות הנוגעות לשיפוץ חדר המגורים, וכעת ארבע המחשבות הבאות:

7. הצרכים שלכם כמשפחה

לא מספיק שניתן לכל אחד לחוות דעתו, לפעמים יש גם אילוצים של צרכים של ממש וישנן פונקציות שצריכות (גם אם לא בהכרח רצויות) להיות בחדר המגורים. לדוגמא: כאשר אין בבית מקום אחר למחשב, ויש צורך לשים אותו בחדר המגורים. אלו מסוג המחשבות שצריכות ללוות אתכם כבר מהשלבים הראשונים של שיפוץ חדר המגורים, על מנת שתוכלו לפנות להם מקום ולקחת אותם בחשבון בתהליך השיפוץ.

8. המפגשים המשפחתיים שנערכים בחדר המגורים

האם אתם אוהבים לקרוא יחד עיתון בשבת? האם אתם אוהבים להקשיב יחד למוסיקה? האם יש ילדים קטנים שאוהבים לאכול בחדר המגורים (ואתם מרשים להם)? – בתכנון שיפוץ חדר המגורים, הקדישו מחשבה למפגשים המשפחתיים שעומדים להיות בו ותכננו אותו בהתאם. לדוגמא: תאורה מספיקה לקריאה, מערכת סטריאו על מנת לשמוע מוסיקה ועוד.

9. תאורה

התאורה בחדר המגורים היא גם פונקציונאלית וגם סוג של רהיט נוסף בחלל. חשבו האם אתם זקוקים לתאורה חזקה ובהירה (למשל לקריאה) או עמומה וחלשה יותר (ליצירת אווירה אינטימית יותר) ותכננו בהתאם את גופי התאורה ואפילו סוגי הנורות בהן תשתמשו. חשבו האם ישנן בחדר המגורים תמונות חשובות או פסלים החשובים לכם אשר אתם מייעדים להם תאורה מיוחדת, כמו ספוטים קטנים – הכל צריך להיות מתוכנן מראש…

טיפ קטן: תכננו מספר גופי תאורה בעוצמות שונות (ואולי אפילו בסוגים שונים – אור לבן ואור צהוב) על מנת שתוכלו לשחק עם התאורה בהתאם לרצון ולהרגשה שלכם באותו הרגע – נחמד שאפשר לשחק עם התאורה וליצור אווירות שונות באותו חלל.

10. פתרונות גבס

פתרונות גבס הפכו בשנים האחרונות פופולאריים ביותר, משתי סיבות עיקריות – הם משדרגים את הבית גם מבחינת המראה וגם מבחינת פרקטיקה. פתרונות גבס יוצרים משחקים מעניינים של ארכיטקטורה ולמעשה מוסיפים לנו מאוד לקירות – יוצרים חללים מיוחדים, מדפים, פינות טלוויזיה, 'כוכים' מעניינים שניתן להאיר ולשים בהם תמונה חשובה או מזכרת בעלת ערך רגשי רב.

פתרונות גבס הם קלים יחסית לביצוע ונעשים תוך זמן קצר, ואם הם נעשים על ידי בעל מקצוע או אדם מיומן וקפדן הם יוצאים מושלמים ומוסיפים המון, ממש המון, לבית. כדאי בזמן התכנון של שיפוץ חדר המגורים להחליט האם אתם מעוניינים לבצע כמה עבודות גבס, ומומלץ להחליט שכן… ופשוט לתת לדמיון להשתלב עם הצרכים והפרקטיקה.

11. צבעים וטקסטורות

נכון, אמרנו שיש עשר מחשבות אבל פתאום שמנו לב שאחת נוספה לנו בשוונג של הכתיבה ולא כתבנו על צביעת הקירות. ואיך אפשר בלי לכתוב על צבעי הקירות בשיפוץ חדר המגורים?
בדרך כלל חדר המגורים גדול יותר מהחללים האחרים בבית ואפשר ברמת העיקרון להשתגע עם צבעים כהים יותר. אנחנו אישית מעדיפים לשמור עדיין על גוונים בהירים בעיקרון, אבל אפשר להשתגע מכיוונים שונים ולתת בחדר המגורים טאץ' אישי יותר. זה יכול לבוא לידי ביטוי בשימוש במספר צבעים בגוונים בהירים מאוד על קירות שונים (למשל בז' או שמנת וגוון בהיר של ירוק חאקי).

אפשר גם לצבוע את כל החלל למעט קיר אחד בגוון בהיר מאוד ובקיר אחד לתת פתאום זריקה של צבע חזק וכהה יחסית (למשל צבעי שמנת רכים ובהירים בכל החלל וקיר אחד בצבע בורדו או חום כהה יותר). אפשרות שלישית ומעניינת שרבים בוחרים בה בזמן האחרון היא להקצות קיר אחד שבו תהיה טקסטורה שונה – למשל שליכט עדין או שילוב של כל מיני אלמנטים שיוצרים טקסטורה שונה, לפני הצביעה. אפשר כמובן לשלב טקסטורה שונה עם צבע כהה יותר.
בקיצור – מכל החללים בבית, בדרך כלל חדר המגורים הוא המקום שניתן קצת יותר לתת בו נגיעה של הטעם האישי והפנטזיות שלכם לגבי צבעים בבית.

עד כאן עשרת המחשבות שלנו בסדרת כתבות זו על שיפוץ חדר המגורים. תזכורת קטנה: בכתבה 'שיפוץ חדר המגורים – חלק ראשון' דיברנו על תכנון תקציב, על הפיכת שיפוץ חדר המגורים לפרויקט משפחתי ועל התחשבות בדעתו של כל אחד מבני הבית על מנת שכולם ירגישו בנוח בחדר המגורים.

בכתבה 'שיפוץ חדר הילדים – חלק שני' של סדרת כתבות זו דיברנו על חדר המגורים ככרטיס הביקור של הבית, על ריצוף ועל הגבול בין הפנים לחוץ. ארבע המחשבות האחרונות על שיפוץ חדר המגורים, בחלק שלישי זה ואחרון, עסקו בצרכי המשפחה, במפגשים המשפחתיים הנערכים בחדר המגורים, בתאורה ובפתרונות גבס. בהצלחה בשיפוץ חדר המגורים!

סגור לתגובות