ניהול ואחזקה של מבנים

0

חלק בלתי נפרד מהחיים בבניין משותף הוא ההתנהלות השוטפת של וועד הבית, עליו מוטלות המשימות הרבות הקשורות בניהול ואחזקת מבנים: תיקוני תקלות, תחזוקה שוטפת, גינון, אחזקת מעלית וגביית דמי וועד חודשיים מהדיירים.

ניהול ואחזקה של מבניםביצוע משימות אלה דורש זמן רב, בין אם בגביית כספים מהדיירים ובין אם במציאת בעלי המקצוע הטובים ביותר לביצוע העבודות הנדרשות.
במקרים רבים נושא הוועד עלול לעורר חיכוכים בין הדיירים. לעתים הדיירים מתוסכלים מכך ששילמו את מיסי הוועד ועדיין הכניסה לבניין וחדר המדרגות מוזנחים, האינטרקום לא עובד או שמשהו אחר מטריד את מנוחתם. לא אחת קורה שהוועד מתוסכל מכך שעליו להשקיע זמן רב מזמנו החופשי, בהתנדבות, ועדיין להיתקל בכעסם של הדיירים כלפיו, למרות שהם אינם נושאים בנטל בעצמם.

מהסיבות הללו בדיוק, ובדומה לנהוג גם בניהול נדל"ן עסקי, נולד הפתרון של ניהול ואחזקת מבנים על ידי חברות ניהול חיצוניות. בבניינים אשר בחרו בשיטה זו, מועבר כל נושא תחזוקת המבנה והניהול השוטף לחברה החיצונית אשר דואגת לגביית הכספים מהדיירים ותחזוקה שוטפת של המבנה, ובכך מונעת את כל הבעיות הכרוכות בניהול וועד הבית על ידי הדיירים.
למעשה, החברות החיצוניות דואגות לביצוע המשימות המוטלות על וועד הבית וכן ניתן לקבוע בהסכם כי יבצעו פעולות נוספות.

בעבור עבודתן גובות חברות הניהול תשלום אשר נקבע לפי מספר קריטריונים ובהם: עלויות השירותים השונים לחברה, גודל הבניין ומספר הדיירים, מיקום גיאוגרפי, רמת האחזקה הנדרשת ועוד פרמטרים המשתנים ממבנה למבנה.

פעמים רבות, דיירים מתנגדים למינוי חברת ניהול חיצונית לאור העלויות הגבוהות יחסית לעומת ניהול פנימי, אך מנגד אותם דיירים אינם מתנדבים לנהל את הוועד בעצמם ואף מלאים בטענות כלפי הוועד הקיים.

אמנם ניהול על ידי חברה חיצונית עשוי להיות מעט יקר יותר אך הוא טומן בחובו יתרונות רבים כגון: גבייה מסודרת, שקיפות מלאה בהכנסות והוצאות, תיקון מיידי של תקלות, ועריכת הביטוחים הנדרשים. יתרון נוסף ולא פחות חשוב הוא מניעת חיכוכים בין הדיירים ושמירה על יחסי שכנות טובים.

לסיכום, ניתן לקבוע בוודאות כי ניהול ואחזקה באמצעות חברה חיצונית משפר את תחזוקת הבניין ותורם לטיפוחו בצורה מירבית, משפר את הגבייה ומסיר עול רב מכתפי הדיירים אשר נהנים מבניין מתוחזק, נקי ומטופח ועוזר לשמור על שכנות טובה.

 

סגור לתגובות