האם ביטוח דירה מכסה נזקי טבע

0

רבים הם הישראלים שבוחרים להסיר סעיפי נזקי טבע מהביטוח שלהם למרות שאנחנו נמצאים בארץ חמה שעולות לפרוץ בה שרפות (כמו השריפה בכרמל), יכולות להיות בה הצפות בחורף ואנחנו נמצאים באזור המיועד לרעידות אדמה, בגלל מיקומנו האסטרטגי במרכז השבר הסורי האפריקאי. למה להסיר סעיפי נזקי טבע וכוח עליון מהביטוח? בכדי לחסוך בעלויות הפרמיה החודשיות כמובן.

אסונות טבע יכולים בעצם לקרות בכל זמן וללא התרעה מראש. רעידת אדמה ושטפונות באים עלינו ללא אזהרה וקשה מאוד לאמוד את עוצמתם, אלא בדיעבד בלבד. ברגע שיבואו אסונות כאלו בעוצמה גבוהה, ישובים שלמים יכולים להנזק, שלא לאמר להמחק מעל פני האדמה ורבים עלולים להשאר ללא מגורים או עם נזקים עצומים לביתם ולרכושם. במידה ואנשים אלו לא יהיו מבוטחים בביטוח דירה לנזקי טבע או כנגד פגיעה מכוח עליון – הם ישקעו בבעיה כלכלית קשה. בכל זאת, אנחנו לא גרים באזור שהטבע בו עמד מלכת, והטבע בעולם מוכיח לנו, מידי יום ביומו למה הוא מסוגל, ולא רק זה, אלא שהאסונות מתגברים, מגיעים בעוצמה גבוהה יותר בכל שנה (הוריקן קתרינה, צונאמי בתאילנד וצונאמי ביפן) ויוצרים נזקים חמורים יותר ויותר. מוטב לכן לכלול בביטוח הדירה את סעיף הפיצוי לנזקי טבע.

ביטוח דירהמה כולל ביטוח דירה כנגד נזקי טבע ורעידות אדמה:

הביטוח מכסה את כל המבנה ומפצה את הבעלים במקרה של נזק כתוצאה מרעידות אדמה, שטפונות, שריפה וכל נזק הנגרם כתוצאה מהטבע (קריסה של עץ על הבית, סערה קשה ופגיעת ברק ועוד כהנה וכהנה). הפיצוי יכסה את עלות השיפוץ או ההקמה המחודשת של המבנה וגם מגורים חלופיים לתקופת השיפוץ. ראוי לציין שביטוח כזה מכסה את הנזקים למבנה ולא את הנזקים לתכולת הדירה. ביטוח לתכולת הדירה הוא ביטוח נפרד המבטח את כל הרכוש שנמצא בין קירות הבית ולא שייך לתשתיות המבנה.

אם רוצים לבטח נגד נזקי טבע כדאי לדעת ולקחת בחשבון:

ביטוח נזקי טבע הוא חלק מכל פוליסת ביטוח בסיסית תיקנית של דירה או מבנה ולכן אין אפשרות להרחיב את הביטוח כך שיכלול נזקים למבנה כתוצאה מנזקי טבע. גם ההשתתפות העצמית היא אותה השתתפות עצמית הכתובה בפוליסה הכוללת. כדאי, לעומת זאת, לבדוק שאותו ביטוח נזקי טבע כולל גם ביטוח צד ג' שיכול להגן עליכם עם מישהו, או משהו השייך לאחר, נפגע כתוצאה מפגיעת נזקי טבע אצלכם (למשל מישהו שנפגע מקריסת הבניין שלכם במהלך שריפה מהיער הסמוך).

איפה רוכשים ביטוח דירה המכסה נזקי טבע:

את הפוליסה התקנית לביטוח דירה תוכלו למצוא בכל חברות הביטוח הגדולות ובעלות השם כמו חברת ביטוח כלל, ביטוח ישיר, הראל, פיניקס ועוד. כאשר אתם עושים סקר שוק שימו לב שסוכני ביטוח קיקיונים לא מנסים לעבוד עליכם ולהוסיף על פרמיית הבסיס עוד סכום לכיסוי במקרה של נזקי טבע, סעיף שאמור להיות כבר כלול בפוליסה הראשונית.

למרות שזה מאוד נוח לא לחשוב על אסונות טבע ולהתרכז בהשרדות של היומיום, כששומעים משהו בחדשות להתעלם באלגנטיות ולחוש ש"לי זה לא יקרה", בכל זאת ראוי להקדיש עוד מחשבה לאפשרות שזה כן יקרה ולבטח את הבית ואת תכולתו כדי להיות בטוחים ומבוטחים. ואז אפשר לשוב בניחותא למחשבה המגנה עליכם מכל רע, הטוענת שאם קורה איזה דבר רע הוא קורה רחוק ולמישהו שאתם לא מכירים.

 

סגור לתגובות